Księżniczka na ziarnku grochu – czyli na jakim materacu najlepiej się wyśpisz

Wszyscy znamy bajkę o księżniczce na ziarnku grochu – musiała mieć pod sobą wiele kołder, by nie przeszkadzało jej ziarnko grochu ukryte pod materacem. Posłanie było więc bardzo miękkie, ale panna i tak nie spała zbyt dobrze. Miękkie źle, twarde jeszcze gorzej… Jaki powinien więc być materac, by zapewnić jak najbardziej komfortowy sen?

lozko

 

Powszechnie uważa się, że lepiej jest spać na materacu twardym, bo wówczas kręgosłup jest prosty. A tymczasem badania wykazują coś wręcz przeciwnego – przy zbyt twardym materacu niektóre części naszego ciała są za mocno uciskane, co sprawia, że krew nie krąży swobodnie, a mięśnie nieustannie pracują, by utrzymać kręgosłup w odpowiedniej linii. Osoba śpiąca na takim materacu obudzi się zdrętwiała i będzie miała kłopoty z krążeniem. Z kolei jeśli materac jest zbyt miękki, ciało się w nim „zapada” – czyli każda zmiana pozycji wymaga pracy mięśni, a utrzymanie kręgosłupa w odpowiedniej linii to dodatkowy wysiłek, powodujący późniejsze bóle pleców i kręgosłupa.

Zatem pierwszym kryterium wyboru powinno być wypełnienie materaca – czyli to, co znajduje się wewnątrz. Rodzaj wkładu materaca wpływa nie tylko na komfort snu i wypoczynek, ale również na nasze zdrowie i jego zadaniem jest zapewnić naszemu kręgosłupowi odpowiednie ułożenie i podparcie podczas leżenia.

Rozróżniamy kilka podstawowych materiałów wypełnienia wnętrza materaca:

 • Sprężynowe bonelowe – czyli sprężyny obłożone warstwą ochronną w postaci filcu, włókien kokosowych lub innych wypełniaczy, których zadaniem jest uniemożliwienie wydostania się sprężyny na zewnątrz. To właśnie w zależności od rodzaju warstwy ochronnej materace są twarde (kokos) lub miękkie (filc i pianka). Głównym wyznacznikiem jakości jest grubość drutu (im grubszy drut, tym materac lepszy jakościowo) oraz liczba zwojów sprężyny świadczy (im więcej zwojów, tym materac jest grubszy i bardziej sprężysty). Jednak największą przyczyną popularności tego rodzaju materacy jest ich niska cena – drut jest tani, więc i materac można kupić za stosunkowo niewielkie pieniądze.

materac_bonelowy

 

 • Sprężynowe kieszonkowe – czyli sprężyny o znacznie mniejszej średnicy umieszczone w specjalnych „kieszonkach” z tkaniny. Dzięki temu nie są połączone ze sobą i możliwa jest niezależna praca każdej ze sprężyn. Materac zyskuje na elastyczności i bez trudu dopasowuje się do kształtu ciała śpiącego – im większa liczba sprężyn tym lepsza sprężystość i lepsze odwzorowanie kształtu ciała. Wkłady w takich materacach obłożone są piankami poliuretanowymi (tańsze ale mniej trwałe) lub lateksowymi (droższe, ale trwalsze i o większej elastyczności). Materac kieszonkowy to dobre rozwiązanie dla dwojga – dzięki temu, że sprężyny nie są ze sobą połączone, każda z osób, niezależnie od różnicy w ciężarze ciała, może wypoczywać komfortowo.

materac_kieszonkowy

 

 • Lateksowe – czyli naturalny kauczuk jest mieszany z lateksem syntetycznym. Proporcje mieszanki decydują o jakości materaca, jednak nie możliwe jest aby wkład składał się całkowicie ze 100% naturalnego kauczuku. Problemem lateksu może być jednak zła wentylacja – im więcej syntetycznego wkładu, tym materac mniej „przewiewny”, dlatego najlepiej wybrać model, który ma przynajmniej 20% wkładu naturalnego oraz przynajmniej 12 cm grubości. Do zalet lateksu należy jego wyjątkowo duża elastyczność – nie odkształca się pod wpływem ciężaru, więc doskonale sprawdza się jako jeden materac dla dwóch osób. Materace z wkładem lateksowym również świetnie współpracują z regulowanymi stelażami.

materac_lateksowy

 

 • Piankowe termoelastyczne – czyli pianka wypełniająca taki rodzaj materacy potrafi reagować na temperaturę ciała. Ciepło, które przenika do wnętrza materaca sprawia, że jego powierzchnia mięknie. Taki materac dopasowuje się do indywidualnych potrzeb użytkownika i dobrze podpiera kręgosłup, dzięki czemu zmniejsza się nacisk na mięśnie i naczynia krwionośne podczas snu – w nocy rzadziej więc zmieniamy pozycję i nasze mięśnie odpoczywają. Materace termoelastyczne, podobnie jak lateksowe, nadają się do zastosowania ze stelażami regulowanymi.

materac_termoelastyczny

 

 • Dla dzieci – czyli materace o nieco mniejszych wymiarach, np. 70 cm x 140 cm. Należy się jednak zastanowić, czy nie lepiej kupić od razu „dorosłego” materaca – dzieci szybko rosną, a nowy materac to zazwyczaj niemały wydatek. Dla najmniejszych milusińskich warto wyposażyć materac w nieprzepuszczający płynów ochraniacz, który oszczędzi nam kłopotów z częstą wymianą pościeli. Dla noworodków szczególnie polecany jest materac z ramką zapobiegającą zwichnięciu stopy dziecka. Materac ten zawiera specjalną siatkę 3D, która idealnie dostosowuje się do kształtu ciała noworodka i doskonale podpiera malutki kręgosłup w każdej pozycji. Budowa siatki 3D zapewnia również doskonałą cyrkulację powietrza, co jest bardzo ważne – noworodek spędza przecież w łóżku nawet kilkanaście godzin dziennie

materac_dzieci

 

Ogólnie rzecz biorąc, dobry materac powinien przede wszystkim dopasowywać się do krzywizn ciała człowieka, czyli charakteryzować się dobrą sprężystością punktowąna ciężar ciała śpiącej osoby reagują wybrane punkty materaca, a nie cała jego powierzchnia. Aby dowiedzieć się, czy dany model materaca posiada dobrą elastyczność punktową, zrób test – połóż się na brzuchu i oprzyj łokciami o materac. Jeśli ugięciu uległy tylko miejsca znajdujące się bezpośrednio pod łokciami i ewentualnie niewielka powierzchnia wokół, materac posiada dobrą sprężystość punktową. Zależy to od rodzaju materiału, jakim jest wypełniony.

gwarantowana sprężystość punktowa brak sprężystości punktowej
 • lateks
 • pianka termoelastyczna
 • sprężyny kieszeniowe
 • sprężyny bonelowe
 • pianka poliuretanowa

Kupno materaca o dobrej sprężystości punktowej ma znaczenie szczególnie wtedy, kiedy kupujesz materac dla dwojga. Dzięki temu nawet jeżeli jedna ze śpiących osób waży więcej, nie będzie to miało wpływu na komfort wypoczynku drugiej osoby (materac nie będzie się odkształcał na całej powierzchni). I tu znów duże znaczenie ma rodzaj wypełnienia. Jeśli decydujesz się na zakup materaca ze sprężynami bonelowymi lub materac z pianki poliuretanowej, lepiej kup oddzielny materac dla siebie i partnera. Materace bonelowe i poliuretanowe mają niewielką sprężystość punktową, a przez to – pod wpływem ciężaru odkształcają się na całej powierzchni. W rezultacie osoba, która waży mniej, może odczuwać dyskomfort. Jeśli kupujesz materac wypełniony sprężynami kieszeniowymi, lateksem lub pianką termoelastyczną – możesz kupić materac dwuosobowy. Taki materac powinien mieć rozmiar przynajmniej 140 cm × 200 cm. Dobrym rozwiązaniem jest też kupno specjalnego „materaca dla par”. Taki materac jest podzielony na dwie strefy – strefa kobieca jest miękka i dopasowana do anatomii kobiecego ciała, a strefa męska – twardsza i dopasowana do budowy męskiego ciała.

materac_dwoje

 

Jeśli zależy Ci  po prostu na tanim materacu, wybierz model bonelowy. Cena takiego materaca odbiega znacznie od cen materaców lateksowych czy kieszonkowych. Pamiętaj jednak, że materace bonelowe mają swoje wady, a największą z nich jest ich niewielka elastyczność punktowa. Optymalnym rozwiązaniem, które jest kompromisem między ceną i jakością, jest kupno materaca-futona, który jest tani i zapewnia komfortowy wypoczynek. Jeśli natomiast cena nie ma dla Ciebie znaczenia, zainwestuj w jeden z nowszych modeli i wybierz materac kieszeniowy, wykonany z pianki temoelastycznej lub wysokoelastycznej – ich elastyczność punktowa jest największa.

Na koniec jeszcze garść praktycznych porad dla każdego:

 • materac dla osoby dorosłej powinien być dłuższy o około 20 cm od jej wzrostu oraz mieć przynajmniej 90 cm szerokości w przypadku materaca jednoosobowego
 • typowe rozmiary materacy to: 80×200, 90×200, 100×200, 120×200, 140×200, 160×200, 180×200 200×200 cm, ale większość dobrych sklepów z materacami przyjmuje także zamówienia na nietypowe rozmiary.
 • nie zawsze niska cena oznacza produkt gorszej jakości.
 • materac przed zakupem przetestujmy jeszcze w sklepie. Na materacu powinniśmy się położyć (nie wystarczy tylko usiąść) i zwrócić uwagę jak dostosowuje się do kształtu naszego ciała.
 • materaca bez wyraźnego oznakowania o danej możliwości prania nie należy czyścić chemicznie, prać na mokro lub czyścić przy pomocy pary wodnej
 • materacy nie należy suszyć na słońcu – materac powinien być regularnie wietrzony, nie zalecane jest nawet przykrywanie go narzutą w ciągu dnia

 

Wszelkie rodzaje materacy dostępne są w naszym salonie Meblowy Kąt, Centrum Handlowe SAS. Zapraszamy codziennie (z wyjątkiem niedziel) już od 9.00.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

SAS