Majster radzi: Jak usuwać plamy i zabrudzenia z dywanów i wykładzin?

Chyba każdemu z nas niejednokrotnie wylała się kawa, sok, czy (o zgrozo!) czerwone wino, bądź inny alkohol… Jak wiadomo usunięcie takich plam- szczególnie już tych zaschniętych- nie jest wcale takie łatwe, jak mogłoby się wydawać… Dlatego też mamy dla Was kilka porad, dzięki którym nie będzie trzeba zapraszać ekipy sprzątającej do naszego domu 🙂 .

Jedną z ważniejszych rzeczy w walce z plamami jest szybkość naszej reakcji. Im szybciej zabierzemy się do usunięcia plamy, tym większa szansa, że rozlana ciecz nie wsiąknie głęboko we włókna tkaniny.

Pierwszy krok, to wchłonięcie np. papierowym ręcznikiem wylanego płynu (przykładamy, nie pocieramy). Być może okaże się, że to w zupełności wystarczy!

Gdyby jednak tak nie było, to na większość „niegroźnych” plam wystarczy w zupełności piana zrobiona z płynu do mycia naczyń i ciepłej wody. Do usunięcia świeżej plamy czerwonego wina, przyda się ręcznik papierowy, by wchłonął nadmiar alkoholu, po czym na plamę należy wysypać sodę oczyszczoną tak, by pokryła całą plamę. Soda jest też dobra przy usuwania tłustych plam- posypujemy je grubą warstwą.

Plamy z krwi najlepiej usuwać zimną wodą z małą ilością mydła.

Atrament lub herbatę najłatwiej usunąć za pomocą roztworu wody z octem.

Na większość zabrudzeń typu: czekolada, coca-cola, kawa, likier, lody, musztarda, soki, szminka, skutecznie zadziała delikatny roztwór wody z amoniakiem. Na koniec wystarczy tylko przetrzeć materiał suchą, bawełnianą ściereczką i gotowe!

Mamy nadzieję, że nasze rady okażą się pomocne i pomogą Wam uporać się z uciążliwymi plamami i zabrudzeniami tak, by nie trzeba było iść na zakupy… 😉 .

 

wino

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

SAS