O wyższości wykładziny dywanowej… czyli sklep MAJSTER poleca!

Remont mieszkania zakończony, odświeżone meble równiutko poustawiane – a nadal jest jakoś tak pusto. Przydałby się dywan… ale czy na pewno? Może lepsza byłaby wykładzina? O wyższości wykładziny dywanowej nad tradycyjnym dywanem rozmawiamy z pracownikami sklepu MAJSTER w naszym Centrum Handlowym SAS.

IMG_4751a

WYKŁADZINY DYWANOWE

Dlaczego warto wybrać wykładzinę dywanową?

Jest miękka, sprężysta, kolorowa i, co ważne, niezbyt droga w porównaniu z tradycyjnym dywanem. Ponadto wykładzina lepiej chroni przed zimnem i hałasem – już choćby z racji tego, że przykrywa większość obszaru podłogi. Dodatkowo zarówno barwą jak i fakturą może wizualnie ocieplić wizerunek pokoju, a mnogość wzorów i kolorów dostępnych w zakupie jest niemalże nieograniczona.

Na co należy zwracać uwagę przy zakupie?

Wykładzina dywanowa składa się z czterech warstw. Najważniejsze dla użytkowników są dwie: runo i spód wykładziny.
Runo wykładziny to wierzchnia warstwa, po której stąpamy. Jest plecionką z włókien naturalnych (wełna, kokos, trawa morska) lub sztucznych, albo mieszanką jednych i drugich. Może być:
– wełniane: jest miękkie, elastyczne, ciepłe i przyjemne w dotyku. Wycisza pomieszczenie i nie elektryzuje się, a więc nie przyciąga kurzu – w związku z czym łatwo je wyczyścić
– poliamidowe: jest miękkie, sprężyste, odporne na gniecenie i ścieranie. Trudno wchłania wodę, więc rozlane płyny nie wsiąkają głęboko. Minusem jest to, że choć ma piękne kolory, niestety dość szybko one płowieją
– polipropylenowe: jest wyjątkowo odporne na ścieranie i bardzo trwałe. Jedyną wadą zdaje się być łatwe podleganie wgnieceniom, np. pod naciskiem ciężkich mebli
Spód wykładziny w dużej mierze wpływa na to, gdzie możemy położyć wykładzinę. Może być wykonany z:
– filcu: można kłaść na każdym podłożu. Taki spód ułatwia przycinanie wykładziny i zapobiega strzępieniu, a miejsca łączenia fragmentów są niewidoczne
– gąbki chroni przed hałasem i zimnem oraz jest odporna na wilgoć. Tak podklejoną wykładzinę można położyć bezpośrednio nawet na twardym podłożu (beton, lastryko). Nie należy jej jednak układać na deskach czy parkiecie, ponieważ w kontakcie z lakierem gąbka łatwo się kruszy
– juty: doskonała do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym, ponieważ jest odporna na wysoką temperaturę. Oprócz juty naturalnej, można zastosować się też sztuczną – bardziej wytrzymałą na wilgoć

Jak najłatwiej oszacować ilość wykładziny potrzebną do wyłożenia danego pomieszczenia?

Gdy już zdecydujemy się na zakup wykładziny dywanowej musimy dokładnie zmierzyć wielkość pomieszczenia, w którym wykładzina będzie układana – zawsze uwzględniamy największą szerokość i długość pomieszczenia. Podczas mierzenia należy wziąć pod uwagę wszystkie wnęki. Do uzyskanych wymiarów dodajemy 5-10 cm jako zapas. Jeśli konieczne jest łączenie kawałków wykładziny (zwłaszcza wzorzystych), należy kupić wykładzinę z dodatkowym zapasem, potrzebnym do dopasowania deseniu. Warto zwrócić uwagę na kierunek ułożenia wzoru na wykładzinie. Pamiętajmy również, że wykładziny są dostępne tylko w szerokościach 2, 3 lub 4 metry.

W jaki sposób w ogóle należy się zabrać do układania wykładziny dywanowej?

Przed położeniem wykładziny dywanowej trzeba przede wszystkim prawidłowo przygotować podłoże – powinno być równe, płaskie, bez pęknięć, suche i czyste. Ważne jest również, by przed zamontowaniem rozłożona wykładzina poleżała swobodnie jakiś czas, nawet kilka godzin – zwłaszcza, gdy przewożona była w nieodpowiedni sposób, np. złożona na pół. Kiedy wykładzina się wyprostuje, sprawdźmy gdzie wymaga przecięcia. Ułóżmy wykładzinę tak, by łączenia między poszczególnymi częściami wypadły prostopadle do okna i kierunku ciągu komunikacyjnego w pomieszczeniu. Przy wykładzinach wzorzystych pamiętajmy o zachowaniu ciągłości wzorów na łączeniach.
Gdy już wykładzina jest odpowiednio przycięta, ułóżmy ją luźno w pomieszczeniu z zakładkami na złączach i zachodzeniem na ściany.

Kolejny krok – montaż. Jaki sposób montażu wykładziny wybrać?

Istnieje kilka sposobów układania wykładzin dywanowych: zwykłe położenie – najlepiej uprzednio obszytej – wykładziny, klejenie, naciągnięcie (tzw. system amerykański) lub przymocowanie na taśmę dwustronną. Przy mocowaniu i przycinaniu brzegów wykładziny podłogowej pamiętajmy jednak, że jej wymiary muszą być nieco większe od rozmiarów pomieszczenia.
Na dużych powierzchniach najlepiej jest przykleić wykładzinę klejem na całej powierzchni, ale w niewielkiej sypialni wystarczy podkleić ją dwustronną taśmą. Warto też pamiętać o zastosowaniu pod wykładziną pianomatu – specjalnego podkładu, dzięki któremu uzyskamy miękkość chodzenia, wyciszenie pomieszczenia oraz docieplenie podłogi.

Jak dobrać odpowiedni rodzaj wykładziny do różnych pomieszczeń?

Wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie jak często w ciągu dnia przebywamy w danym pomieszczeniu oraz jak bardzo podłoga jest tam narażona na ewentualne zabrudzenia.
– Pokój dzienny: najczęściej użytkowany przez domowników i odwiedzany przez gości, toteż wykładzina powinna tu być odporna na ścieranie i zabezpieczona powłoką antyzabrudzeniową. Najlepsze są wykładziny poliamidowe mieszane, pętelkowe, strzyżone i welurowe.
– Sypialnia: tu wykładzina może być mniej wytrzymała, za to bardziej miękka i z wyższym włosem. Dobrze sprawdzi się pętelkowo-strzyżona, strzyżona, welurowa, a wyjątkowo dobrze wełniana – wchłania wilgoć z pomieszczenia i oddaje ją w postaci pary, przez co powietrze w sypialni stanie się mniej suche, a więc i zdrowsze.
– Pokój dziecka: ta wykładzina musi mieć powłokę antyzabrudzeniową i być odporna na ścieranie, ale także miękka i miła w dotyku. Najlepsze będą pętelkowe, welurowe i mieszane.
– Przedpokój i korytarz: to miejsca, w których najłatwiej zabrudzić i uszkodzić podłogę. Wybierzmy więc wykładzinę mieszaną, pętelkową lub igłową z powłoką antyzabrudzeniową.
Wykładziny dywanowe są mało odporne na wilgoć, dlatego nie kładźmy ich w kuchni ani w łazience. Tutaj lepiej sprawdzają się panele podłogowe lub terakota. Na etykiecie cenowej każdej wykładziny znajdziemy symbole, informujące o zaletach danej wykładziny oraz do jakich pomieszczeń najlepiej się nadaje.

A jeśli ktoś mimo wszystko wolałby mieć dywan?

W przypadku wykładzin dywanowych możemy też pójść na kompromis z miłośnikami dywanów – każda przycięta na wymiar i obszyta wykładzina może z powodzeniem zastąpić tradycyjny dywan, do tego w każdym wymyślonym przez nas rozmiarze.

Wydawać się może, że wykładzina dywanowa ma same zalety…

Niestety niespecjalnie nadaje się ona dla alergików. Dla osób uczulonych na kurz lub roztocza właściwsza byłaby wykładzina naturalna, a więc produkowana bez szkodliwych substancji oraz niegromadząca kurzu. Najlepiej w tej roli sprawdzą się wykładziny PCV, takie jak linoleum lub wykładzina kauczukowa. Dodatkowym plusem jest to, że posadzki z materiałów elastycznych odciążają kręgosłup podczas chodzenia.

IMG_4754

IMG_4753

IMG_4757

IMG_4758

IMG_4595

IMG_4591

IMG_4578

IMG_4755a

IMG_4756a

Sklep MAJSTER w Centrum Handlowym SAS zaprasza wszystkich zwolenników wykładzin – ogromny wybór wykładzin dywanowych oraz PCV, fachowe doradztwo i atrakcyjne ceny! Zapraszamy od poniedziałku do soboty już od godz. 9.00

5.00 avg. rating (99% score) - 1 vote

SAS